Aysima Hosting Destek

Müşteri Paneli Hosting Çizgi Teknik Destek Hosting Çizgi iletişim
Ana sayfa > Bilgi Merkezi > RADYO HOSTING > Shoutcast Radyo Hizmeti Alan Müşterilerimiz İçin Yayın Eğitimi Dökümanı?


Alışveriş Sepeti
Banka Hesaplarımız
Ödeme Bildirimi Formu

Shoutcast Radyo Hizmeti Alan Müşterilerimiz İçin Yayın Eğitimi Dökümanı?

Adımları sırasıyla uygulayınız.
1.
http://www.winamp.com adresinden winamp güncel sürümünü indiriniz.

2. http://download.nullsoft.com/shoutcast/tools/shoutcast-dsp-2-2-3-windows.exe adresinden eklentiyi indirerek kurunuz. - Program ihtiyacı bu kadardır. Programları doğru şekilde yükleyip kurduysanız 3. adımdan devam ediniz.
3. Winamp programını açınız. Winamp programında en üst sol köşedeki butone/Winamp Menuye tıklayınız. Açılacak olan menüden Options -> Preferences'i seçiniz. Winamp Preferences penceresi gelecektir. Bu pencerede sol taraftan DSP/Effecte tıklayınız. Sağ tarafta çıkanlar arasından Nullsoft SHOUTcast source DSP ... olanı seçiniz. Karşınıza bir pencere gelecektir. Bu Shoutcast Source penceresidir. Bu pencere sürekli açık kalacaktır. Winamp Preferences penceresini şimdi kapatabilirsiniz.

4. Shoutcast Source penceresinde üst bölümde 4 tab/bölüm göreceksiniz. Bu alanda anlatacağım ayarlar dışında başka ayarları kullanmayınız. 2. tabdan Outputu seçiyoruz. Connection butonu burada basılıyken Addeess, Port, Password gibi alanlar görüyoruz. Bu alanlar size AySiMa tarafından ulaştırılan bilgilerle doldurulacaktır. Address bölümüne radyo ipsini giriyoruz. Örn: Aysima'nın default radyo ipsi 84.16.224.90'dır. Port bölümüne size verilen radyo/shoutcast portunu giriyorsunuz. PAssword bölümüne yayın şifrenizi giriyorsunuz. Ardından Connect tuşuna basarak Shoutcast sunucumuza bağlanıyorsunuz. Winamp penceresindeki şarkı listesinden çalmaya başladığınızda byte alışverişi olacak ve dinleyicilerinize şarkılarınızı ulaştırabileceksiniz.
5. Dinleyicilerinizin sizi dinleyebilmesi için birden çok yol vardır. Birincisi sizi winampla dinlemeleridir. Bunun için http://radyoipniz:radyoportunuz/listen.pls adresine tıklayarak gelen dosyayı winampla açmaları yeterli olacaktır. Örn: http://84.16.224.90:12345/listen.pls . Diğer bir yol media playerla dinlemedir. Media player menüsünden Dosya->URL Aç diyerek http://ip:port/ adresini eklemeleri yeterli olacaktır. Örn: http://84.16.224.90:12345/
6. Yayın sırasında, dinleyicilerin gördüğü yayın bilgisini değiştirmek için şunu yapabilirsiniz: Winampın yanındaki Shoutcast Source penceresinden Output alanına geliyoruz. Burdaki Yellowpages'e tıklıyoruz. Gerekli alanları dolduruyoruz. Örn:

Description: Radyo KUMRU

URL: www.kumru.net

Diğer alanları da istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
7. Yayın sırasında mikrofonla konuşmak için Shoutcast Source penceresinde Input bölümüne geliyoruz. Burdan Input Device olarak Souncard Input'u seçiyoruz. Push to Talk butonuna basılı tutarak mikrofona konuşuyoruz. Ardından konuşmamız bitince yine Input Device'tan Winampı seçiyoruz. Winamp'ı seçmez Soundcard Inputta unutursanız çaldığınız müzikler dinleyicilerinize ulaşmaz.
8. Radyonuzu kaç kişinin dinlediğini görmek, çalan şarkıyı ve açıklamaları görüntülemek, bir DJ'yi, Dinleyiciyi yayından banlamak/atmak için http://radyoipniz:radyoportunuz/ adresine giriyoruz. Karşımıza gelen ekranda bilgileri görebiliyoruz. Admin bölümüne tıklarsak karşımıza bir giriş penceresi geliyor. Burda kullanıcı adı admin'dir. Şifre ise radyo şifreniz olmaktadır. Bu alana giriş yaparak banlama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu döküman orijinaldir. Alıntılarda Aysima Hosting'i kaynak olarak gösteriniz. İyi yayınlar dileriz.

Anahtar Sözcükler: Winamp Shoutcast Radyo Yayını Nasıl Radyo Yayını Yaparım? DSP Plugin Shoutcast Source Çalma Listesi DJ AdminBu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle

Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır


RSS Twitter
Firmamızı sosyal ağlar üzerinden takip edebilirsiniz.
Her Hakkı Saklıdır © 2017 Aysima Bilişim Teknolojileri