Web Hosting Nedir? Önem Verilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? Yazdır

  • 106

Web Hosting Nedir?

Herhangi bir amaçla aldığınız bir alan adınıza (domain) web sayfalarını yüklemek, yüklediğiniz yazı, resim ve diğer dökümanların diğer internet kullancıları tarafından da görüntülenmesi için, sayfanızın internet kullanıcıların erişebileceği bir bilgisayarda yüklü halde durması gerekmektedir. Çünkü sayfanızın 24 saat internete bağlı bir sunucuda bulunması ve adres çubuğuna sizin alan adınız yazıldığında alan adınızın bu sunucuya yönlendirilmesi gerekmektedir. İnternet omurgasına çok hızlı bağlantı, aynı anda çok sayıda kullanıcıya hizmet verebilme vb. gereksinimler nedeniyle evlerimizde kullandığımız bilgisayarlar bu iş için oldukça yetersiz kalacaktır. Bunun için internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan ve aynı anda yüzlerce kullanıcıya hizmet verebilecek özel bilgisayarlar (sunucular) üretilmiştir.
İşte web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.
Günümüzde web hosting hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok firma ve bulunmakta ve bu hosting işlemi aylık veya yıllık kira usülü ile yapılabilmektedir.


Hosting hizmeti alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husular;

HIZ:
Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı önemli bir unsur oluşturmaktadır. Alanınızın yavaş olmasının 2 ana nedeni olabilir, kullandığınız bilgisayarın yeterli donanıma veya internet erişim hızına sahip olmaması, diğeri de hosting’den yani sitenizin bağlı bulunduğu sunucunun internet çıkış hızının düşük olmasıdır. Eğer hosting aldığınız server kapasitesinin üzerinde hizmet veriyor ise, yine aynı şekilde sunucunun, dolayısı ile sitenizin yükleme hızı da o kadar düşük olacaktır. Bir diğer husus da sitenizin yapımında kullanılan programlardır. Siteniz flash veya diğer animasyon programları ile hazırlanıyor ise, html tabanlı sitelere göre daha yavaş açılacaktır. Ancak AySiMa'dan aldığınız herhangi bir paketle hız sorununu kolayca aşabilirsiniz.


VERİLECEK ALANIN BOYUTU (DISK SPACE):
Sitenizin toplam boyutu vereceğiniz ücrete değişmektedir. Geniş kapsamlı, içeriği ve kullanıcısı fazla bir site düşünüyorsanız, almanız gereken alanın da büyük olması gerekir. Aksi takdirde, ilerde toplam site alanının site içeriğine yetmemesi, site alanıyla aynı alanı kullanan mail trafiğinde sorunlar ve kullanıcı veya ziyaretçiniz fazla ise bant genişliğinin (bantwidth) aşılması gibi sorunlar yaşanması muhtemeldir. AySiMa bu noktada müşterisini koruyan bir anlayışa sahiptir. Aylık transfer miktarınızın %10'u size hediye edilir.


SUNUCU (SERVER) DESTEĞİ:
Web hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, kullandınız veritabanı ve programların sunucunuz tarafından desteklenmesidir. Günümüzde tanıtımın için kullanılan html tabanlı statik web sayfalarının yanı sıra gelişmiş programlama dilleri (php, asp, mysql) ile yapılmış başvuru formu, chat, online satış gibi işlemlerin gerçekleştirilebildiği siteleri de mevcuttur. Ama bunun için sunucunuzun da bu dilleri desteklemesi gerekmektedir. Çok işlevli bir web sayfası istiyorsanız asp veya php desteli sunucular tercihiniz olmalıdır. Asp Windows sunucuda, Php ise linux sunucuda daha performanslı olarak çalışacaktır.

 


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri
overlay spinner