Adım Adım Phpbb Forum Kurulumu (Cpanel İçin) Yazdır

  • 154

1. İlk olarak internetten kurmak istediğiniz phpbb forum paketini indirin ve klasörleri bir dizine çıkarın.

2. Daha sonra bir FTP programı ile sitenize bağlanarak, sitenizin www dizini içinde yeni bir klasör oluşturun. (Oluşturacağımız klasörün adının forum olduğunu farzedelim.)

3. FTP programında sol tarafta bulunan bölümde yükleyeceğimiz forum dosyalarını seçerek sürükle-bırak yöntemiyle bu dosyayı sol tarafta bulunan sitenizin içeriğine yükleyin.

4. Yükleme işlemi bittikten sonra, bir veritabanı kurmanız gerekecektir. Bunun için www.benimsitem.com:2082 veya www.benimsitem.com/cpanel adresine girerek kullanıcı ad ve şifrenizle giriş yapın.

5. Sitenizin yönetim panelinde(cpanel) MySQL Veritabanları bölümüne girerek, önce yeni bir MySQL veritabanı, sonra da yeni bir MySQL kullanıcısı ve şifresi oluşturun.

6. Bir sonraki adımda oluşturduğunuz yeni MySQL kullanıcısını, yeni oluşturduğunuz MySQL Veritabanı üzerinde yetkilendirin. Yetkilendirme seçeneklerinde ALL kutucuğunun işaretlenmiş olmasına dikkat edin.

7. Bütün bu işlemleri doğru olarak yaptıktan sonra www.benimsitem.com/forum adresine girin.

8. Bu ekranda Database Configuration bölümünde Your Database Name yazan yere oluşturduğunuz MySQL Veritabanı ismini, Database Username yazan yere oluşturduğunuz MySQL kullanıcı adını, Database Password yazan yere de oluşturduğunuz MySQL kullanıcı şifresini girin. Hemen altındaki Admin Configuration bölümünde ise, Admin (Forum Yöneticisi) Email Adres yazan yere admin email adresini, Domain Name yazan yere sitenizin adresini (www.benimsitem.com), Administrator Username (Forum Yönetici Kullanıcı Adı) yazan yere forumunuz için oluşturacağınız admin kullanıcı adını, Administrator Password (Forum Yönetici Şifresi) ve Administrator Password (confirm) yazan yere de oluşturacağınız forum admini için şifre girin.

9. Bu arada FTP programınızdan sağ tarafta yüklediğiniz dosyalar içinde config.php dosyasının yazılabilir olduğundan emin olun. Bunun için config.php'ye sağ tıklayarak en altta bulunan seçenek olan Properties'e tıklayın. Açılan pencerede en altta Write yazısının yanındaki kutucuklar (3 kutucuk olacak) işaretli ise herhangi bir değişiklik yapmayın. İşaretli değilse 3 kutucuğu da işaretleyin ve tamam deyin. Aksi takdirde, yaptığınız değişiklikler config.php'ye kaydedilmeyecektir.( Bu dosyada kayıt bilgileri bulunmaktadır.)

10. Tüm bu adımları eksiksiz olarak yaptıktan sonra FTP programınızdan forum dosyaları içindeki install ve contrib dosyalarını silin.

11. Artık www.benimsitem.com/forum adresine girerek, giriş yaparak forumunuzu yönetebilirsiniz.


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri
overlay spinner