Dedicated server ( kiralık sunucu ) nedir ? Ne işe yarar ? Yazdır

  • dedicated server, kiralık sunucu
  • 0

Dedicated server, bir web sitesinin, uygulamanın veya veritabanının barındırılması için kullanılan tamamen bir sunucudur. Bu tür bir sunucu, sadece bir müşteri tarafından kullanılır ve kaynaklar tamamen bu müşteriye tahsis edilir.

Dedicated serverlar, performans ve güvenlik açısından paylaşımlı hosting ve sanal özel sunuculara kıyasla daha üstündür. Bu tür sunucular, yüksek trafikli web siteleri, büyük ölçekli uygulamalar ve veritabanları için idealdir.

Dedicated serverlar, genellikle yönetilen veya yönetilmeyen olarak sunulur. Yönetilmeyen sunucularda, müşteri sunucunun tüm yönetim işlerinden sorumludur, bu nedenle teknik beceri ve bilgi gerektirir. Yönetilen sunucularda ise sunucu yönetimi, barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanır ve müşteri sadece web sitesi veya uygulama üzerinde çalışır.

Dedicated serverlar, ayrıca çeşitli donanım özellikleri ve seçenekleri sunar. Müşteriler, ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre işlemci, RAM, depolama, bant genişliği ve diğer özellikleri seçebilirler.


Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

<< Geri
overlay spinner